Scroll to top

8ος Πανελλήνιος Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Ποίησης και Διηγήματος «Δημήτριος Βικέλας»


arive_team - 07/11/2018 - 0 comments

8ος Πανελλήνιος Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Ποίησης και Διηγήματος «Δημήτριος Βικέλας»

Δελτίο τύπου

Το Σάββατο 3/11/2018, με τις βραβεύσεις των διακριθέντων έργων, ολοκληρώθηκε η διαδικασία του 8ου Πανελλήνιου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού Ποίησης και Διηγήματος «Δημήτριος Βικέλας» που πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα  του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού  και του Δήμου Βέροιας με  χορηγό επικοινωνίας την  ΕΡΤ3.

Υπήρχαν  συνολικά 399 συμμετοχές εκ των οποίων οι 17 ήταν από το εξωτερικό: Κύπρο, Αγγλία, Ρουμανία, Αυστραλία, Κροατία, ΗΠΑ.

Στην Ποίηση οι συμμετοχές ήταν 258 (με περίπου 1000 ποιήματα), στο Διήγημα 135 ενώ υπήρχαν και 6 άκυρα λόγω μη συμμόρφωσης με τους κανόνες του διαγωνισμού.

Τα μέλη της Κριτικής Επιτροπής που αποτελούνταν από τους

Αντώνη Φωστιέρη – ποιητή,

Δημήτρη Κοσμόπουλο, ποιητή, δοκιμιογράφο, διευθυντή του περιοδικού Νέα Ευθύνη,

Μιχάλη Γκανά – ποιητή

Μιχάλη Μπακογιάννη – καθηγητή λογοτεχνίας στο ΑΠΘ

Σοφία Νικολαΐδου – φιλόλογο, συγγραφέα

Παντελή Τσαλουχίδη – φιλόλογο και μέλος του ΔΣ του Συνδέσμου Φιλολόγων Ημαθίας

κατέληξαν στους  εξής

 

Ποίηση

Βραβείο Τίτλος Ονομα Ψευδώνυμο Περιοχή
1ο βραβείο Καλυψώ Μάρθα Παπαδοπούλου Αλέξανδρος Μαρούσι – Αθήνα
2ο βραβείο Γιατί οι κλεψύδρες περιέχουν άμμο Δήμητρα Καγιάννη Μαριάννα Πολυδεύκη Κιλκίς
2ο  βραβείο Αγιασμένο Μάνταλο Φρειδερίκη Χαλκιά Φερένια Ίλιον Αττικής
3ο βραβείο Ατέρμων Κοχλίας Χάρης Μελιτάς Ρέκβριεμ Γλυφάδα
3ο βραβείο Έκκληση Καλλιόπη Αρωνιάδα Ευρύτη Μοσχάτο
1ος έπαινος Ο χορός του δερβίση Ευγενία Παπαγιαννάκη Μαργαρίτα Παπαμίχου Ηράκλειο Κρήτης
1ος έπαινος Απώλεια Νικολία Σαββοπούλου Ιόλη Λυκαβηττός Αθήνα
2ος έπαινος Ετοιμάζομαι Σωτήρης Νούσιας Βαρσάμης Σωτήρης Πρέβεζα
3ος έπαινος Το Χριστινάκι Γιώργος Σκούρτης Μέλιππος Ζωγράφου
3ος έπαινος Αντι – μονόγραμμα Άννα Κοκκινίδου Έλλη Ζώτη Θεσσαλονίκη

 

 

Διήγημα

 

Βραβείο Τίτλος Ονομα Ψευδώνυμο Περιοχή
1ο βραβείο Η σκαλωσιά Δημήτριος Βουκαντσής Δήμος Β. Οξφόρδη
2ο  βραβείο Ανήμερα του Αγίου Β.

(ή λόγος υπεράσπισης εκδοτικών λαθών)

Σοφία Χατζοπούλου Σκίουρος Θεσσαλονίκη
3ο βραβείο ΣΤέλΛα ΣαΓαΠΑΩ – ΤάΚΗΣ Αντώνιος Κόγιας Αδωνάιος Χολαργός
3ο βραβείο Ο δάσκαλος  μας σε άλλους καιρούς και χρόνους Ιορδάνης Κυριακίδης Διόφαντος ο Στ΄ Γιαννιτσά
1ος έπαινος Σαν την τελευταία μέρα Κώστας Παπαϊωάννου Λαλαρούνος Λευκοσία
2ος έπαινος Ομήρου Αμοίρου Λολίτα Αγλαΐα Παντελάκη Εριώπις Αμοργιανού Κέρκυρα
3ος έπαινος Μετά το μπλόκο Δήμητρα Νικολαΐδου Αγγελική Καλαϊτζή Αθήνα
3ος έπαινος Η Βέρα Μαριάννα Νικολάου Νοελίτα Ιαλυσός Ρόδου

 

Η Οργανωτική Επιτροπή­­ ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΚΡΙΒΟΠΟΥΛΟΣ  Πρόεδρος Κ.Ε.Π.Α. Δήμου Βέροιας, ΕΥΓΕΝΙΑ ΚΑΒΑΛΛΑΡΗ Πρόεδρος του Συνδέσμου Φιλολόγων Ημαθίας και  ο Παναγιώτης Καπετανάκης μέλος, ευχαριστεί όλους όσους τίμησαν τον διαγωνισμό παίρνοντας μέρος και εκφράζει για ακόμη μια φορά τα θερμά της συγχαρητήρια στους  βραβευθέντες.

Related posts